– 25 luty 2017 r. (sobota), rozpoczęcie godz. 10:00, hala sportowa w Chmielnie

– prawo startu mają drużyny reprezentujące szkołę z gminy Chmielno

– szkołę reprezentuje 1 drużyna chłopców oraz 1 drużyna dziewcząt z klas IV – VI i młodsi;

– drużyna może liczyć maksymalnie 10 zawodników (6 + 4 rezerwowych);

1. Zasady gry:

Wstęp:

Fistaszek polega na przerzuceniu  piłki dowolną rękoma tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy podania. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra dwa sety. W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się „na przewagi” – aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 3 set, nazywany „setem decydującym”, który jest rozgrywany, gdy stan meczu po 2 setach wynosi 1:1. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

Punkt, set, mecz:

Celem gry jest przerzucenie piłki nad siatką tak, by upadła na boisku drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu (np. rzucenia piłki w aut). Piłkę można przerzucać w dowolny sposób przodem, tyłem, bokiem, jednorącz, oburącz. Łapać piłkę może kilka osób jednocześnie, a przerzucać pojedynczo. Drużyna może podawać piłkę co najwyżej trzy razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok), zanim przebije ją na stronę przeciwnika.

Piłka przebijana na stronę przeciwnika musi przelecieć nad siatką w przestrzeni ograniczonej: od dołu – górną krawędzią siatki, na bokach – przez antenki i ich umowne przedłużenie w górę, od góry przez sufit sali.

Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję – tj. wtedy, gdy piłka upadnie na boisko przeciwnika, kiedy przeciwny zespół popełni błąd lub zostanie ukarany karą (druga żółta kartka).

W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 2 sety (tak więc gra się co najwyżej 3 setów). Trzeci, decydujący set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (czytaj tajbrek ; do 15 punktów) i nosi nazwę seta decydującego. Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Zagrywka

Zagrywka, inaczej serwis, wykonywana jest z dowolnej części boiska. Może być przerzucona przodem, tyłem, bokiem, jednorącz, oburącz.  Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, że przeleci na stronę przeciwnika. Drużyna przeciwna nie może blokować zagrywki ani atakować piłki, kiedy ta znajduje się całkowicie powyżej siatki i nad polem ataku.

Wymiary boiska i wysokość siatki:

Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m, ograniczonym dwiema liniami końcowymi i dwiema liniami bocznymi. Wszystkie linie końcowe i boczne wykreślone są wewnątrz boiska.  Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2,35 m  Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki powinna być taka sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową. Do siatki mocowane są tzw. antenki – pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką. Gdy piłka dotknie antenki, traktowane jest to jako aut.)

Charakterystyka piłki:

– piłka orzeszek gimnastyczna 50x100m (dołączone zdjęcie), materiał PVC

Skład zespołu i jego ustawienie:

Mecze fistaszkowe rozgrywane będą przez dwa sześcioosobowe zespoły, a łącznie z rezerwowymi jeden zespół może składać się maksymalnie z 10 zawodników.

Kapitanem zespołu może być jeden zawodnik. Jeśli wyznaczony kapitan znajduje się na ławce rezerwowych, wyznaczany jest „grający” kapitan który traci uprawnienia automatycznie z powrotem wyznaczonego kapitana na boisko i tylko oni (kapitan wyznaczony lub grający) mają prawo w imieniu drużyny poprosić sędziego pierwszego o wyjaśnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez sędziów.

Każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska.

Zmiany zawodników:

Dowolna ilość zmian

1. System rozgrywek:

– każdy z każdym, oddzielnie chłopcy i dziewczęta

– w secie można dokonać dowolną ilość zmian i wykorzystać 1 przerwę;

– obowiązuje kolejność zagrywki;

– punktacja: za wygrany mecz w stosunku 2:0 zespół zwycięski otrzymuje 3 pkt., zespół który odniósł porażkę- 0 pkt. za mecz wygrany 2:1 zwycięzca otrzymuje 2 pkt., rywal- 1 pkt.

– piłkę można trzymać do 5 sekund

– rozgrywki będą prowadzone systemem każdy z każdym, oddzielnie chłopcy i dziewczęta;